Döbbenetes dolgokat fogok most leírni!
Mialatt a Szavazatszonda c. blogbejegyzésemet bütyköltem, többször elvégeztem a belinkelt oldalon található tesztet. Az eredmény engem is meglepett: nekem, aki Jobbik szimpatizánsnak gondoltam magam, három tesztből kettőben a Civil Mozgalom jött ki első helyen. Mivel a Szavazatszonda profi munkának tűnik, úgy néz ki, hogy tényleg a két szervezet áll a szívemhez legközelebb, és programjaik összeegyeztethetők, néhol fedik egymást.
Ebből pedig már következett is őrült ötletem: miért ne köthetnének választási szövetséget?
Lássuk milyen előnyök származnának ebből a Civil Mozgalomnak:
- Nagyon úgy néz ki, sőt, szinte biztosra vehető, hogy a Seres Mária által alapított szervezet önmagában nem fog bejutni a Parlamentbe. A Jobbikkal összefogva azonban mindjárt emelkedne az ázsiója, megnőnének az esélyei. Ha másért nem, hát a Jobbik flottabbul működő aktivistabázisának köszönhetően.
- Ellenérvként esetleg egyesek felhozhatják azt, hogy a CM "diszkreditálja" magát a Jobbikkal, mert úgymond szélsőséges. Ez hatalmas butaság. A Jobbik nem szélsőséges.
Milyen előnyökkel számolhat a Jobbik:
- Növelné a tömegbázisát
- A párt szalonképesebbé válna.
- Ellenérv nincs, a CM-el még a Kurucinfó is kíméletesen bánik. :-)
Mindkét szervezet előnyére válna a szövetség, mert egy ilyen erős jobboldali szövetség mágnesként vonzaná a szavazókat, főleg azokat akik "igazi rendszerváltást" akarnak. A Fideszből is sokan lemorzsolódnának (Fritz Tamásék, például, akik negyedmillió embert tudtak kivinni a Hősök terére!), de az MSZP, MDF és az LMP hívei közül is sokat át lehetne csábítani.
Kár, hogy csak most jutott ez eszembe, de szerintem még nem szaladt el ez a lehetőség. A két párt vezetőinek azonnal, még ma éjjel tárgyalniuk kellene külön, és holnap dél körül, délután már alá is lehetne írni az együttműködési szerződést. Persze, az OVB-nél már tudtommal nem lehetne bejegyeztetni a választási szövetséget, de az informális módon működhetne.
***
"Több helyi egyesület és érdekképviseleti szervezet választási szövetséget kötött az önkormányzati választásokon. Állásfoglalást kérnek, hogy a közös név – úgy ahogy a fejlécben szerepel –, a szavazólapon illetve a számítógépes statisztikában, kiadványokon megjeleníthető-e, mivel a Szövetség választási esélyeit nagymértékben csökkentené ha az egyébként az 1990. évi LXIV. törvény 54/A.A. pontjának megfelelő szervezetek közös néven nem szerepelhetnének."
"Az Országos Választási Bizottság 1994. november 17-i ülése szerint:
Jelölő szervezet vagy jelölő szervezetek csoportjának neve a szavazólapon csak a bíróság által bejegyzett, hivatalos formában jelenhet meg. Ha több jelölő szervezet közösen állít jelöltet vagy listát, akkor:
- ha a választási szövetséget a bíróság nyilvántartásba vette, a szövetség hivatalos közös neve vagy annak rövidítése,
- ha a választási szövetség nincs bejegyezve, a szövetséget alkotó egyes jelölő szervezetek hivatalos neveinek vagy azok rövidítésének felsorolása kerülhet a szavazólapra.
A számítógépes statisztikákban, kiadványokban azonban lehetőség van be nem jegyzett választási szövetség közös nevének megjelenítésére is."
***
Épp most kaptam két eléggé lehangoló e-mailt a Civil Mozgalomtól, amely elég negatív érzelmektől fűtve elképzelhetetlennek tartja a Jobbikkal való együttműködést. De ahol erős érzelmek vannak, ott ugye legalább nincs szó közömbösségről...
Ami viszont elgondolkodtató, hogy a Magyarok Szövetsége nem a Fidesszel, MSZP-vel, LMP-vel vagy MDF-fel köt rendre szövetséget, hanem külön-külön a Civil Mozgalommal és a Jobbikkal (ez utóbbira egy másik példa Bp. XVI. kerület). Hát nem érdekes? Szóval a pártprogramokon túlmenően még szervezeti és személyi kapcsolatok szintjén is megvan a közös nevező! A Magyarok Szövetségének közvetítenie kellene ebben az ügyben. Ha már szövetség.
A Jobbik még nem reagált a levelemre.
Erre még visszatérek.